İZMİR'İN EN BÜYÜK MEYDANI AÇILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün İzmir’in en büyük meydanının açılışını yaptı

İZMİR'İN EN BÜYÜK MEYDANI AÇILDI
20 Şubat 2020 - 01:33

Bizİzmir platformunun açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, platformu basına bizzat tanıttı ve sitenin temel işlevlerini anlattı.  Ardından da Konak Meydanı’nda vatandaşlara Bizİzmir platformunun tanıtımı yapıldı. Konak Meydanı’ndaki programa; İlçe belediye başkanları, ilçe başkanları, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Meydanda kurulan dev ekranlarda sistemi İzmirlilerle test eden Soyer, uygulama aracılığıyla Kültürpark, Havagazı Fabrikası, Toros Masal Evi’nde bulunanlarla canlı bağlantı kurdu. Vatandaşların projeye ilişkin görüşlerini dinledi.

GOOGLE PLAY'DA VAR APPSTORE YOLDA

Başkan Soyer, Bizİzmir uygulamasının Android telefonlara yüklenebildiğini, Apple Store’da ise onay sürecinde olduğunu belirterek bir haftaya kadar Apple marka telefonlara indirilebileceğini ifade etti.
 

HEDEF İZMİRLİNİN SESİNİ DUYURDUĞU MEYDAN YARATMAK

 İzmir’in belediyecilik anlayışıyla Bizİzmir arasındaki ilişkiyi ve şeffaf belediyecilik anlayışını özellikle vurgulayan Tunç Soyer, “En önemli hedefimiz olan şeffaf, katılımcı, demokratik yerel yönetim anlayışımızı dijital platformda da hayata geçirmek ve kenti hep birlikte yönetmek için artık yeni bir zeminimiz var. Bizİzmir ile kentimizde dijital demokrasi dönemi başlıyor. Bu nedenle iletişim çalışmalarımızda Bizİzmir’i ‘kentin dijital meydanı’ olarak tanımladık.  Hedefimiz 4,5 milyon İzmirlinin yolunun geçtiği, sesini duyurduğu bir meydan yaratmak” dedi.

PROJEDE NELER VAR?                                                               

Duy paylaş katıl

Üç ana eylem üzerinde inşa edilen Bizİzmir sitesi, bilgi edinmeyi (duy), İzmirlilerin beraber hareket etmesini (paylaş) ve katılımcılığı (katıl) öne çıkarıyor. İzmir’deki tüm kültür sanat etkinliklerinden Bizİzmir aracılığıyla haberdar olmak, kentte yapılması düşünülen bir yatırımla ilgili görüş belirtmek veya anketlere katılmak mümkün. Bizİzmir sitesine kaydolan İzmirliler, buradaki bilgileri paylaşmakla kalmıyor, aynı çatı altında istek ve önerilerini iletebiliyor, sonuçlarını takip ediyor, ulaşım kartına yükleme yapabiliyor veya nöbetçi eczaneden boş otoparkların yerlerine kadar kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıran çok önemli bilgilere ulaşabiliyor.

BizPuan ve şeffaf belediyecilik

Bizİzmir platformuna üye olanlar BizPuan uygulamasına da erişiyor. Yaptıkları gönüllü çalışmalardan topladıkları “BizPuan”larla konser, tiyatro gibi etkinliklere ücretsiz gidebildikleri gibi, kurslara katılabiliyor ya da bu puanlarla bağış yapabiliyor.

Bizİzmir’in en önemli özelliklerinden biri de şeffaf yönetimi öne çıkarması. Başkanın mal varlığından belediye bütçesine kadar her şey bu platformdan erişime açılıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum